december 2024 – december 2025 / Historická radnica

Počiatky levočského múzea boli úzko späté so založením Spišského dejepisného spolku. K jeho vzniku prispel v nemalej miere levočský historik prof. Koloman Demkó, ktorý v tom čase pôsobil ako profesor levočského gymnázia. Po vypracovaní návrhu stanov a po založení prípravného výboru sa pristúpilo k vypracovaniu výzvy, na základe ktorej mohla verejnosť do spolku vstúpiť. Na tomto základe sa do spolku prihlásili 3 zakladajúci, 95 riadni a 5 podporujúci členovia. Celý tento proces bol ukončený 18. decembra 1883, keď zakladajúce valné zhromaždenie vyhlásilo založenie Spišského dejepisného spolku a následne schválilo aj jeho stanovy. Tie boli predložené ministrovi vnútra a 19. novembra 1884 aj schválené. Spolok v druhom paragrafe svojich stanov deklaroval snahu vyhľadávať, zhromažďovať a zachovávať predmety historickej a umeleckej hodnoty. Najmä tie, ktoré boli svojou povahou spojené so Spišskou župou. S týmto cieľom bola do predsedníctva spolku včlenená funkcia kustóda. Taktiež spolok plánoval zriadiť múzeum, kde sa mali tieto zbierkové predmety zhromažďovať. To bolo založené na prvom valnom zhromaždení, 16. januára 1886, kde bol zvolený aj jeho prvý kustód, ktorým sa stal prof. Jozef Szobissek.

Po prvej svetovej vojne múzeum získalo nové priestory v mestskej radnici. Zároveň sa prvýkrát sformulovala požiadavka určiť otváracie hodiny, vstupné a zamestnať platený múzejný dozor. Medzivojnové roky možno charakterizovať ako obdobie zápasu o nový charakter múzea. Okrem toho bolo doriešené aj personálne obsadenie múzea a jeho finančné zabezpečenie. Slávnostné otvorenie novej expozície sa konalo 5. júna 1938, novým kustódom sa stal Alexander Škarvan a dozorcom Jozef Pračko. Počas druhej svetovej vojny bolo múzeum zatvorené len od januára do júna roku 1945. V tom istom roku vtedajší kustód Jozef Oravský začal s konzervovaním jednotlivých predmetov. Prvý povojnový riaditeľ múzea Vavrinec Cselényi v roku 1953 deklaroval Krajskému národnému výboru v Košiciach a Zväzu slovenských múzeí návrh na zriadenie špecializovaného ústredného umelecko-historického múzea pre spišskú oblasť. Pre tento cieľ malo múzeum získať aj budovu radnice. Kompetentní tento návrh zvážili a schválili a na základe toho bola 3. mája 1955 budova radnice múzeu odovzdaná. Skôr ako mohlo múzeum otvoriť brány novej budovy verejnosti, prešla radnica generálnou rekonštrukciou. Slávnostné otvorenie obnovenej radnice, ako aj otvorenie novej historickej expozície, sa uskutočnilo 13. decembra 1959. V roku 1988 získalo Spišské múzeum do správy Spišský hrad, ktorý bol v roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V roku 2002 prešlo múzeum poslednou veľkou organizačnou zmenou. Aj na základe toho, že spravuje Spišský hrad a zbierkový fond múzea a  expozičná aktivita neraz presahuje rámec regiónu, stalo sa Spišské múzeum súčasťou Slovenského národného múzea.

Od svojho vzniku Spišské múzeum napĺňalo všetky činnosti, ku ktorým sa vo svojej zakladajúcej listine zaviazalo. V súčasnosti sa v jeho depozitároch nachádza vyše 14 000 zbierkových predmetov, rozdelených do jednotlivých fondov. Konkrétne do fondu histórie, archeológie, numizmatiky, etnografie a umelecko-historického fondu.

Spišské múzeum v Levoči je dnes špecializované múzeum Slovenského národného múzea s celoštátnou pôsobnosťou. Zameriava sa na výskum historického vývoja mesta Levoča, umelecko-historický výskum v regióne pôsobenia múzea, výskum Majstra Pavla z Levoče v domácom a stredoeurópskom kontexte a vývoj Spišského hradu a jeho okolia. V súčasnosti sa v správe SNM-Spišského múzea v Levoči nachádzajú expozície Historická radnica, Dom Majstra Pavla, Starý kláštor minoritov, výstavná sieň na Námestí Majstra Pavla 40 a Spišský hrad ako jedna z najnavštevovanejších pamiatok Slovenska.

Back To Top