ŠĽACHTA A JEJ SÍDLA NA SPIŠI V OBDOBÍ RENESANCIE

20. február 2025 o 16.00 hod / Historická radnica v Levoči

Prednášajúci: Mgr. Tomáš Janura, PhD., Mgr. Michaela Haviarová, PhD.

M. Haviarová a T. Janura vydali v roku 2019 publikáciu Vidiecke šľachtické sídla v Spišskej stolici, v ktorej zhrnuli poznatky rozsiahleho dlhoročného archívneho výskumu a informácie o stavebných dejinách šľachtických sídiel na Spiši. Ich bádanie
sa priebežne rozširuje a tak dodnes autori zmapovali zachovaných 83 kaštieľov a kúrií v 43 sídlach. Prednáška sa sústredí na obdobie renesancie (16. – 17. storočia), keď boli na Spiši významnými rodmi postavené viaceré architektonicky zaujímavé kaštiele a kúrie. K najvýznamnejším patria napr. objekty v Betlanovciach, Strážkach, Markušovciach. Najnovšie výskumy ukazujú, že zrejme prvý renesančný kaštieľ, dnes ruinách, postavili v Holumnici. Vďaka súhrnu všetkých vedeckých poznatkov máme prehľad o postupnom vývoji tejto architektúry na území Spiša a postavení jej šľachtických majiteľov. 

Mgr. Tomáš Janura, PhD. (1983)
Vyštudoval odbor história na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Titul PhD. získal obhájením dizertačnej práce Liptovské šľachtické stoličné úradníctvo v 18. storočí na pôde Historického ústavu SAV, kde aj v súčasnosti pracuje ako samostatný vedecký pracovník.
Venuje sa predovšetkým stoličným úradníckym elitám a šľachtickým kaštieľom a kúriám. Je autorom i spoluautorom monografií Vidiecke šľachtické sídla v Liptovskej stolici, Vidiecke šľachtické sídla v Oravskej stolici, Vidiecke šľachtické sídla v Turčianskej stolici, Vidiecke šľachtické sídla v Zvolenskej stolici, Vidiecke šľachtické sídla v Spišskej stolici, Vidiecke šľachtické sídla v Hontianskej stolici a rôznych článkov a štúdií v odborných periodikách.

Mgr. Michaela Haviarová, PhD. (1977)
Absolventka Katedry dejín umenia a kultúry Fakulty humanistiky Trnavskej univerzity v Trnave. V roku 2012 na rovnakej katedre obhájila dizertačnú prácu s názvom Architektúra železničných výpravných budov na území Slovenska v medzivojnovom období (1918 – 1939). Pracovala ako historička umenia v Ľubovnianskom múzeu v Starej Ľubovni a od roku 2006 je vlastníkom osvedčenia na vykonávanie pamiatkových architektonicko-historických a umelecko-historických výskumov. Okrem viacerých odborných štúdií a článkov je spoluautorkou publikácie Spišské renesančné zvonice, Vidiecke šľachtické sídla v Spišskej stolici, ale i monografií o rôznych pamiatkach Slovenska.

Back To Top